Kapat
  Kapat

Genel Bilgiler

Favoriniz Favorilere Ekle
Gösterim : 670
İlçe/İl : Beşiktaş/İstanbul
Semt : Levent
Adres : Akbank Genel Müdürlüğü Sabancı Center 4.Levent 34330

Web Sitesi

http://www.akbank.com/

Sosyal Ağlar

Yorum
İstanbul Hava Durumu

AKBANK T.A.Ş.

Akbank, 30 Ocak 1948 tarihinde özel sermayeli bir ticaret bankası statüsünde Adana’da kurulmuştur. Kuruluş amacı bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak olan Akbank, ilk İstanbul şubesini, 14 Temmuz 1950’de Sirkeci’de açmıştır. 1954 yılında Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasının ardından şube sayısını hızla artıran Akbank, 1963 yılında tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçmiştir.

Akbank, 1990 yılında halka açılmış ve 1998 yılında ikincil halka arz ile uluslararası piyasalarda American Depository Receipt (ADR) olarak da işlem görmeye başlamıştır.

Akbank’ın temel faaliyet alanı bireysel bankacılık, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı, kurumsal bankacılık, özel bankacılık, döviz, para piyasaları ve menkul kıymet işlemleri (Hazine işlemleri) ile uluslararası bankacılık hizmetlerini içeren bankacılık faaliyetlerini kapsamaktadır. Banka normal bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra, şubeleri aracılığıyla, Aksigorta A.Ş. ve AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. adına sigorta acenteliği faaliyetlerini yürütmektedir.

Faaliyetlerini İstanbul’daki Genel Müdürlüğü ve yurt çapındaki 23 bölge müdürlüğü aracılığıyla sürdüren Akbank, yurt içinde yaklaşık bin şubesi ve 16.500’ün üstünde çalışanıyla güçlü ve yaygın bir dağıtım ağına sahiptir. Akbank, hizmetlerini müşterilerine, geleneksel dağıtım kanalları olan şubelerin dışında, Akbank Direkt İnternet, Bireysel ve Kurumsal, Akbank Direkt Mobil, Çağrı Merkezi, yaklaşık 4.300 ATM, 360.000’den fazla POS terminali ve diğer yüksek teknoloji kanalları aracılığıyla sunmaktadır.

Akbank Türkiye’de öncüsü olduğu dijital bankacılık çalışmalarını Akbank Direkt çatısı altında toplayarak, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına çözüm sağlamakta, en uygun noktalarda ve mükemmel müşteri deneyimiyle hizmet sunmaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği ve müşterilerin taleplerinin daha da arttığı günümüz koşullarında Akbank Direkt, müşterilerin ihtiyaçlarını zaman ve mekân sınırlaması olmadan karşılayarak aynı zamanda yeni teknolojilerin sektöre ve Türkiye’ye gelmesine de öncülük etmektedir.

Trendler ve müşteri dinamiklerindeki değişimleri öngörerek, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına özel yeni ürünler ve kanallar geliştiren Akbank, Türk bankacılık sektöründe birçok yeniliği müşterileriyle buluşturmuştur. Büyük Kırmızı Ev ve iPad Bankacılık Şubesi gibi yeniliklerle Türkiye’de pek çok ilki başlatmanın yanı sıra şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi alma olanağı sunan Kredi Makinesi ve Cep Kredi gibi ürün ve hizmetleriyle dünyada da ilklere imza atmıştır.

Akbank Bankacılık Merkezi, Türkiye’nin en yüksek kapasitesine sahip işlem merkezi olarak, 2010 yılında hizmete girmiştir. Akbank’ın verimliliğini ve hizmet kalitesini daha da arttıran bu merkez, en yüksek teknolojiyle donatılmıştır. Akbank, yurt dışındaki faaliyetlerini Almanya (Akbank AG) ve Dubai’de (Akbank Dubai Limited) bulunan iştirakleri ve Malta’da bulunan bir şubesiyle sürdürmektedir. Bankacılık dışı finansal hizmetler ile sermaye piyasası ve yatırım hizmetleri ise, Banka’nın diğer iştirakleri olan AKYatırım, AKPortföy ve Aklease tarafından yürütülmektedir.

Akbank, kullandığı en son bilgi teknolojileri ve deneyimli bankacılardan oluşan çalışanları ile geniş bir yelpazede yer alan bireysel ve kurumsal müşterilerine üstün kalitede hizmetler sunmaktadır.

Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government (Harvard KSG), Akbank’ın 2001 krizi sonrasındaki dönüşüm hikâyesini ve büyüme stratejisini vaka çalışması (case study) haline getirmiştir. 2001’de yaşanan ekonomik kriz sonrasında Türk ekonomisinin ve bankacılık sektörünün krizin etkileri ile mücadelesi sırasında, “Yeni Ufuklar Değişim Programı” başlatılmıştır. Banka’nın uygulamaya koyduğu yönetim, değişim ve büyüme stratejisi, Akbank’ın kriz döneminde de büyümesinin önünü açarken aynı zamanda Banka’nın ekonomik krizden çıkış ve büyüme konularında ders konusu ve referans olmasını da sağlamıştır.

Güçlü sermayesi, istikrarlı mevduat yapısı, uygun maliyetli yabancı kaynak temin olanakları ve sağlam aktif yapısıyla Akbank, Türk bankacılık sektöründe öncü banka konumunu sürdürmektedir. Banka’nın 2014 yılı sonunda konsolide net kârı 3.379 milyon TL (yaklaşık 1.452 milyon ABD Doları), toplam konsolide aktifleri ise yaklaşık 218,7 milyar TL (yaklaşık 94 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşmiştir. Banka’nın Basel III standartlarına göre konsolide sermaye yeterlilik oranı, %14,9 ile sektördeki en yüksek oranlardan biridir.

Faaliyetlerini Türkiye ekonomisi için değer yaratma sorumluluğuyla sürdüren Akbank’ın toplam kredileri %15,4 artışla 136 milyar TL’ye ulaşmıştır. Akbank’ın uyguladığı etkin risk yönetimi politikaları sayesinde %1,7 seviyesindeki takipteki kredi oranı sektör ortalamasının olan %2,8’in oldukça altındadır.

Akbank, Brand Finance tarafından “Dünya’nın En Değerli 500 Banka Markası” sıralamasında üst üste dördüncü kez “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası” olmuştur.

Akbank 2014 yılında ayrıca Euromoney, Global Finance, World Finance ve EMEA Finance dergileri tarafından verilen “Türkiye’nin En İyi Bankası” ödüllerine layık görülmüştür.

GARTNER tarafından verilen Müşteri İlişkileri Yönetiminde Mükemmellik ve GSMA - Mobil Dünya Kongresi tarafından Akbank Direkt Mobil’e verilen “Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması” gibi ödüller de Akbank’ın müşteri odaklı uygulamalarını ve üstün teknolojik altyapısını yansıtmaktadır.

Ayrıca Akbank Özel Bankacılık Euromoney ve The Banker dergileri tarafından “Türkiye’nin En İyi Özel Bankacılık Hizmeti Veren Kuruluşu” ödülüne layık görülmüştür.

Çağdaş sanatın Türkiye’deki en önemli destekçilerinden olan Akbank, sanatın daha da yaygınlaşması hedefiyle çeşitli alanlarda kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirmektedir. Akbank, sunduğu bankacılık ürünlerinin yanı sıra toplumun ilerlemesine yönelik caz, tiyatro ve çağdaş sanat gibi sanat etkinliklerinden karbon saydamlık projesi gibi çevre koruma uygulamalarına kadar birçok alanda yatırım yapan geniş vizyonlu bir bankadır.

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne 2007 yılında imza atan ilk Türk bankası olan Akbank, 2009 yılından bu yana yayınladığı Akbank Sürdürülebilirlik Raporu (Global Reporting Initiative -GRI) ile bu konuda performansını tüm paydaşlarıyla her yıl paylaşmaktadır.

Akbank hisse senetleri %41,2 halka açıklık oranıyla Borsa İstanbul (BIST)’da işlem görmektedir. Yurt dışında ise Banka’nın “Level 1” ADR depo sertifikaları ABD’de OTC piyasasında işlem görmektedir. Akbank, 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla 14,9 milyar ABD Doları piyasa değerine sahiptir.


İşlemi Gerçekleştirmek İçin Giriş Yapmalısınız