Kapat
  Kapat

Nagihan Ünüvar ; Marka CEO Olmak İçin Risk Almak Gerekir

18.01.2016 Genel

Markam Sen Marka ve Pazarlama Yönetimi Danışmanlık Şirketininin Kurucusu ve Genel Koordinatörü Nagihan Ünüvar Marka CEO olmak için risk almak gerektiğini söyledi.

Satış ve Pazarlamanın her kademesinde geçen 20 yıllık profesyonel kariyerinin ardından İstanbul'da kurduğu Danışmanlık şirketi ile hem yeni markaların hem de hali hazırda faaliyet gösteren markaların tüm marka ve pazarlama süreçlerini yöneten Markam Sen Marka ve Pazarlama Yönetim Danışmanlığı şirketinin Kurucusu ve Genel Koordinatörü Nagihan Ünüvar, Marka CEO olmak için risk almak gerektiğini söyledi.

Teknik Bilgi Gerekiyor mu?

Dünyanın en başarılı CEO'larının%24'ünün mühendislik derecesine sahip olduğunu, bu CEO'ların%29'unun ise MBA yapmış olduğunu söyleyen Ünüvar, mühendisliğin pratik, sistemli, planlı, mantıklı, gerçekçi, pragmatik oryantasyon kabiliyeti verdiği, analitik bakış açısının bir makina, bir inşaat ya da bir şirket olsun, birşeyleri inşa ederken kullanılan metodların nasıl çalıştığını özümsettiği ve teknik bilgilerinin şirketlerin yapılandırılmasında önemli rol oynadığını belirtirken, sonuç odaklı, objektif bakış açısının şirket organizasyonlarında çok önemli olduğunu, ancak yeterli olmadığını söyledi. Ünüvar "Sayılar ile uğraşanlar, istatistiklere önem verenler, hata payının da hesabını yaparak bir sonraki adımı doğru tahmin edebilirler, ancak, bütün bu hesapları yaparken yaratıcılığın, risk alma cesaretinin unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Sadece teknik bilgi, sadece sayılar başarılı bir yapılandırmayı bize sağlar, ancak, marka olmak, inovatif düşüncelerin hayata geçmesi ile mümkün ve bunun için sayılardan bağımsız olarak risk almak da gerekiyor." dedi.

Olmayanı Görüp Olduran CEO

Ünüvar şunları söyledi "Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, 2004 yılında bir cumartesi, yöneticisine acil toplantı çağrısı yaptığında aklındaki tek düşünce olmayanı görüp, oldurmak değil miydi? 25 USD üzerinde alışveriş yapanlara free shipping fikrini söylediğinde, lojistik departmanını hayretler içerisinde bıraktığı, düşüncesinin berbat bir fikir olarak görüldüğü o günlerden, bugün E-Ticaret'in kitabını yazan, tüm E-Ticaret girişimlerinin örnek aldığı dev Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'dan bahsediyoruz. Bir fikir ve gelinen sonuç. Apple'ı dünya devi haline getiren Steve Jobs, okuldan, Apple'dan atılmıştı. Virgin şirketler grubunun kurucusu Richard Branson onaltı yaşında liseyi terk etti. Sadece teknik, akademik bilgi bize kanıtlanmış yol ve yöntemleri verir. Ancak yaratıcılık için bakış açımızı genişletmek, farkındalığımızı artırmak gerekiyor.

Bu sadece başarılı CEO olmak için değil, sınırları aşmak, marka olmak için şart."

Kaynak: Sondakika.com